21. dubna 2020

Milí studující,

vzhledem k současné situace kolem koronaviru a mimořádných opatření, které ji sprovázejí, bychom Vás rádi informovali o současném stavu mezinárodních mobilit na FHS UK.

Cestování

Čeká Vás výjezd do zahraničí nebo se z výjezdu vracíte? Ujistěte se, že znáte podmínky Vašeho vycestování a návratu do ČR.

• Pokud plánujete výjezd, sledujte stránky Ministerstva zahraničných věcí ČR. Tam najdete interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o aktuálních podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí a další relevantní informace.

Probíhající mobility:

• Studenti se nemusí povinně vracet, ale doporučujeme jim tuto možnost zvážit. Prosíme, důkladně zvažte svojí situaci a otázku, jestli zůstat na výjezdu nebo se vrátit zpátky do ČR.

• Studentům na již započatých výjezdech doporučujeme navázat a udržovat kontakt se zastupitelským úřadem ČR a řídit se danými pokyny.

• Pokud se rozhodněte vrátit (z rizikové i nerizikové oblasti), ujistěte se, že znáte podmínky Vašeho návratu do ČR, které zveřejňuje Ministerstvo vnitra ČR na svém webu (aktuální znění najdete na stránkách MV ČR). Podmínky můžou zahrnovat povinnost testováni na COVID-19 nebo omezení volného pohybu. Zároveň, prosím, nahlaste svoji karanténu na .

• Pokud se rozhodnete pro návrat, obraťte se na Evropskou kancelář UK na  .

• Pokud budete zůstávat na mobilitě, ujistěte se, prosím, že v případě nákazy koronavirem platí v hostitelské zemi Vaše zdravotní pojištění / cestovní připojištění, aby Vám případně nevznikly vysoké náklady za zdravotní ošetření.

Jak to bude se stipendiem?

V případě že:

• Jste se rozhodli v zahraničí zůstat a působit dle pokynů zahraniční instituce, tak pobíráte stipendium běžným způsobem.

• Jste se vrátili do ČR (popř. SR nebo jinam domů) a nadále působíte online/distančně na partnerské instituci, tak máte nárok na plné stipendium, a to až do doby, kdy složíte poslední zkoušku nebo úspěšně zakončíte svoji praktickou stáž. Můžete tedy pobývat i v ČR (SR nebo jinde doma) a nadále máte na stipendium nárok

• Jste se předčasně vrátili nebo studium/stáž ukončili nebo přerušili, tak máte nárok na proplacení nevratných výdajů za ubytování. Letenky/jízdenky Vám budou proplaceny za předpokladu, že Evropské kanceláři UK budou zbývat dostatečné finanční prostředky. Prioritu v tomto případě budou mít ti studenti, kteří za ně zaplatili nadměrně vysoké sumy z důvodu rušení spojů.

• Jste vůbec nevyjeli a pobyt zrušili, dostanete proplaceno vše, co jste již za plánované výjezdy vydali – tj. jak ubytování, tak výdaje za jízdenky/letenky, které nelze stornovat, popř. částku, která po odečtení storno poplatků zbývá.

O konkrétním administrativním postupu budete informováni prostřednictvím Evropské kanceláře UK a Zahraničního oddělení FHS.

Možnost dodatečného zapsání do kurzů na FHS pro studující, kteří museli předčasně ukončit studijní pobyt/stáž v zahraničí a nepokračují ve studiu na zahraniční univerzitě distančně

Studující FHS, kteří museli předčasně ukončit zahraniční studijní pobyt/stáž bez možnosti jejího distančního dokončení a nyní tak nemají dostatek zaregistrovaných kurzů, jejichž splnění by jim zajistilo řádný postup do dalšího akademického roku, mají možnost se nechat zapsat do již probíhajících kurzů na FHS.

Ti, kterých se tato situace týká, požádají o zapsání do již běžících kurzů garanta/garantku příslušného studijního programu (kteří rozhodnou, u jakých předmětů to bude možné). Žádosti k vyřízení je třeba zaslat e-mailem tajemníkovi/tajemnici katedry -studující magisterských programů-nebo v případě studujících bakalářského studia paní Haně Gabrielové (sekretariát bakalářského studia).

Jiné mobility

Probíhající mobility

• Studentům na již započatých výjezdech doporučujeme navázat a udržovat kontakt se zastupitelským úřadem ČR a důkladně zvážit svou situaci.

• Rozhodnutí o návratu do České republiky je na Vašem racionálním zvážení všech případných rizik spojených jednak s cestou, jednak s následnými karanténními opatřeními po návratu, a to též z hlediska rizik pro rodinné příslušníky, blízké osoby atd.

• V případě návratu Vám bude umožněno dostudovat již započatý semestr/rok zde na UK, tak abyste mohli bez problémů postoupit do dalšího ročníku studia.

• Studentům, kteří se nacházejí na území USA, případně i dalších států, které zastavili jakékoliv cestovní spojení s Evropou, je Univerzita Karlova v případě jejich žádosti připravena pomoci.

Budoucí mobility

• Pokud jste byli v rámci jakékoliv formy interní soutěže (Fond mobility, POINT, Meziuniverzitní smlouvy, jiné) vybráni pro pobyt v zahraničí v libovolné délce a dosud danou mobilitu nezrealizovali, bude jednáno o realizaci této cesty až po ukončení mimořádných opatření.

AKTUALIZACE:

Prosíme Vás o zachování klidného a zodpovědného přístupu v této výjimečné situaci. V případě jakýchkoli dotazů týkajících se Vaší probíhající nebo budoucí mobility se na nás neváhejte obrátit na .

Bližší informace k mimořádným opatřením a nouzovému stavu najdete tady: