• Akademici

Akademici

AKTUALITY

Ruth Crawford Mitchell Fellowship

The Nationality Rooms Program is proud to announce the Ruth Crawford Mitchell Fellowship for Czech or Slovak professionals to conduct research at the University of Pittsburgh during the 2021 Fall Term (late August to mid-December). The amount of the award is $7,000. A key component of this fellowship is that the applicant will connect with a University of Pittsburgh faculty member who will agree to serve as both advisor and mentor to the applicant. The scholar must include a reference from a University of Pittsburgh faculty member as part of the application. The submission date is March 30, 2021. Applicants will be notified of their status at the end of April 2021.


The details of the Ruth Crawford Mitchell Fellowship can be found here. Quations, completed applications, and accompanying documents must be addressed to .


Fond mobility UK - jarní kolo

Zahraniční oddělení FHS UK vyhlašuje uzávěrku pro podávání žádostí o příspěvek z Fondu mobility UK na:

  • krátkodobé vědecké a výzkumné pobyty v zahraničí (zvláště pak v rámci přípravy společného programu, zejména doktorského, s prestižním zahraničním subjektem),

  • pobyty zahraničních vysokoškolských nebo vědeckých pracovníků na UK na základě vyhlášených priorit FM UK (v případě zájmu o tuto nabídku prosím informujte zahr. oddělení s dostatečným předstihem).


Přihlášky do jarního kola FM UK je možné podávat klasicky přes aplikaci IS věda od 1. 2. 2021 do 17. 3. 2021 (fakultní uzávěrka).


Více informací o Fondu mobility UK najdete zde. Podrobné informace jsou dostupné na rektorátních stránkách FM UK.Poslední změna: 27. leden 2021 15:37 
Sdílet na:  
Kontakt

Zahraniční oddělení

Fakulta humanitních studií

Univerzita Karlova

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


+420 224 271 431


FB: Zahraniční oddělení FHS UKNewsletter