• PhD
  • Kam a jak vyjet na stáž

Kam a jak vyjet na stáž

Nejdůležitějším krokem v celém procesu zařizování zahraniční mobility je samotný výběr přijímací instituce / organizace. Studující si můžou vybírat ze seznamů partnerských institucí, se kterými spolupracuje FHS, nebo si můžou domluvit spolupráci v libovolné instituci (s ohledem na podmínky daných programů).


Přehled mobilitních programů nabízených na FHS naleznete v rozcestníku zde.


Dalším důležitým krokem je ujasnění si na jaký typ mobility, kterou chce studující podniknout. Vzhledem k povaze doktorského studia, klasický semestrální studijní pobyt s návštěvou kurzů není moc využívaný, a v některých případech ani nabízený.

Typy mobilit

Studijně-výzkumný pobyt

Studijně-výzkumné pobyty jsou nejčastějším a nejoblíbenějším typem mobility v doktorském stupni studia. Náplň mobility je různá a záleží na domluvě studujícího s daným zahraničním školitelem.


Aktivity, které spadají do studijně-výzkumného pobytu jsou například individuální výzkum na dizertačním projektu, konzultace se zahraničním školitelem, spoluúčast na zahraničním výzkumu, badatelský pobyt v knihovně, návštěva zahraničních kurzů/seminářů.


Na studijně-výzkumné pobyty lze vyjet přes různé stipendijní i nestipendijní programy na různě dlouhé období, výrazně však doporučujeme využití možnosti Krátkodobých PhD mobilit v rámci programu Erasmus+.


Pakliže se plánovaný studijně-výzkumný pobyt nehodí do jednoho z nabízených programů, je možné podat žádost o univerzitní nebo fakultní finanční podporu. Bližší informace o financování studijně-výzkumných pobytů naleznete zde.

Praktická stáž

Praktické stáže je možné realizovat výlučně přes program Erasmus+. Od studijně-výzkumných pobytů se liší zejména náplní a specifikacemi plánovaného programu mobility.


Obsah praxe (konkrétní pracovní úkoly pro dané pracoviště) si domlouvá stážista individuálně ve spolupráci s budoucí přijímací institucí; stážista by měl v přijímací instituci odpracovat minimálně 20 hodin týdně. Kromě Erasmus stipendia je možné se domluvit i na další finanční odměně.


Praktické stáže mohou být vhodnější mobilitou pro ty, kteří mají zájem o získání praktických zkušeností ve specifické oblasti výzkumu. Podrobné informace, podmínky a instrukce jak se přihlásit na praktickou stáž naleznete zde.

Jak najít vhodnou mobilitu

Důležité kroky v procesu zařizování stáže

  • Stanovte si cíle, které chcete na stáži splnit/ dosáhnout

    Rozhodněte se, co konkrétně chcete během stáže dosáhnout. Může jít o získání specifických dovedností, rozšíření profesní sítě, získání zkušeností v určitém oboru nebo zlepšení jazykových schopností. Je důležité mít jasnou představu o tom, co od stáže očekáváte, to vám pomůže lépe se zaměřit na výběr vhodné instituce.

  • Připravte si/ vylepšete si své CV a motivační dopis

    Aktualizujte svůj životopis tak, aby obsahoval všechny relevantní zkušenosti, dovednosti a vzdělání. Zdůrazněte zkušenosti, které jsou pro vybraný typ stáže relevantní. Napište motivační dopis, který zdůrazňuje váš zájem o daný výzkum a specifické důvody, proč se ucházíte o tuto stáž.

  • Prozkoumejte zdroje možných stáží/ trh práce a aktivně oslovujte

    Začněte hledat potenciální stáže pomocí různých zdrojů, jako jsou univerzitní kariérní centra, webové stránky zaměřené na nabídku stáží, profesní sociální sítě nebo specializované agentury. Sledujte aktuální nabídky a neváhejte přímo kontaktovat firmy či instituce, které vás zajímají, i když zrovna nemají vypsanou stážovou pozici. Aktivní přístup může zvýšit vaši šanci na úspěch.

  • Obstarejte si příslib spolupráce/ akceptační dopis od přijímací instituce

    Získání příslibu spolupráce nebo akceptačního dopisu od přijímací instituce je klíčovým krokem při zařizování stáže. Tento dokument potvrzuje, že vás instituce nebo firma přijala na stáž a že je ochotna s vámi spolupracovat.

Kde hledat nabídky stáží / zahraniční akademické školitele?

  • proberte se svým školitelem/školitelkou na FHS; zeptejte se na případné kontakty na jejich kolegy na zahraničních univerzitách

  • zkuste vyhledat stáž pomocí webu erasmusintern.org

  • hledejte PhD internships na LinkedIn

  • najděte si konkrétní univerzitu/organizaci, která se zabývá Vaším tématem a aktivně je oslovte (zašlete CV; dizertační projekt atd.)

Financování

Finanční podpora zprostředkovaná ZO FHS

Pokud byste rádi vyjeli na jinou instituci/ jiný typ mobility než jaké máme v nabídce, je to možné jako tzv.free-mover. Znamená to, že si pobyt zajišťujete úplně sami a případně si na jeho realizaci můžete požádat o fakultní nebo univerzitní finanční podporu.



Poslední změna: 24. září 2024 17:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: