Čeští studující mohou vyjíždět do zahraničí s finanční podporou přes program Erasmus již od roku 1997. Mobility jsou realizovány na základě bilaterálních dohod uzavřených s partnerskými univerzitami / institucemi. Do programu je nyní zapojeno přes 30 evropských zemí.
V rámci programu Erasmus+ mohou studující vyjíždět na studijní pobyty, praktické stáže, krátkodobé mobility doktorandů, absolventské stáže nebo blended intensive programs . Na příslušných dlaždicích níže naleznete podrobné informace a uzávěrky pro podání žádostí do výběrových řízení k jednotlivým typům mobilit.
Všechno, co potřebujete vědět o programu Erasmus+ na FHS, najdete na těchto webových stránkách. Pokud i po jejich nastudování tápete, nebo je vám sympatičtější osobní setkání, kontaktujte nás.
KDO MŮŽE VYJET? Studující ve všech stupních studia, prezenční i kombinované formy, jakéhokoliv věku či národnosti. |
V JAKÉM ROČNÍKU MŮŽETE VYJET?
Bc.: nejdříve v letním semestru 2. ročníku a max. ve 4. ročníku (přihlášky doporučujeme podávat již v únorovém výběrovém řízení!)
Mgr.: nejdříve v zimním semestru 2. ročníku a max. ve 3. ročníku
PhD.: nejdříve v letním semestru 1. ročníku a max. ve 4. ročníku
V době výjezdu a po celou dobu pobytu v zahraničí i během následného administrativního procesu po návratu musí být studující zapsán ke studiu na FHS. |
NA CO SI DÁT POZOR PŘI PLÁNOVÁNÍ VÝJEZDU?
Je třeba si rozvrhnout plnění studijních povinností na FHS tak, abyste v době odjezdu do zahraničí měli řádně splněno vše, co v daném úseku studia máte mít splněno.
Bc. a Mgr.: požadované povinné studijní povinnosti na FHS, které je třeba mít splněny nejpozději před zahájením mobility PhD.: výjezd nezakládá nárok na posunutí studijních povinností předepsaných dle ISP na daný akademický rok |
Upozornění! Absolvování studia bezprostředně po návratu výrazně nedoporučujeme. Výjezd v rámci programu Erasmus+ musí být administrativně uzavřen před absolutoriem (na základě dodání dokumentů Confirmation of Erasmus+ Period a Transcript of Records a jejich následném zpracování; standardně trvá cca 1 měsíc). |
JAKÉ JSOU DALŠÍ KVALIFIKAČNÍ PODMÍNKY PROGRAMU ERASMUS+ NA UK?
Kvalifikační podmínky programu Erasmus + pro studijní pobyty a praktické stáže naleznete zde. Podrobné informace o základních podmínkách programu Erasmus+ naleznete také na webové stránce ViaErasmus!
JE MOŽNÉ VYJET OPAKOVANĚ? Ano, studující se mohou účastnit Erasmus+ pobytu v zahraničí opakovaně v každém stupni svého vysokoškolského studia. Celkové penzum pro každou úroveň studia je 12 měsíců, přičemž těchto 12 měsíců může být využito na všechny typy výjezdů (např. 5 měsíců semestrální studijní pobyt a 3 měsíční praktická stáž). |
JAK JE TO S ABSOLVENTSKOU STÁŽÍ?
V době výběrového řízení a během následného administrativního procesu musí být uchazeč stále zapsán ke studiu na FHS, v době výjezdu musí být již absolventem. Kvalifikační podmínky UK pro absolventské stáže naleznete zde. Absolventská stáž se započítáva do celkového počtu 12 Erasmus měsíců.
Seznam univerzit, se kterými FHS UK v rámci programu Erasmus+ spolupracuje, naleznete v sekci Partnerské univerzity.
Upozornění: v doplňkovém výběrovém řízení je seznam partnerských univerzit omezen!
Výjezdy do zemí, kde má studující trvalý pobyt, nebo je držitelem daného státního občanství, výrazně nedoporučujeme.
V akademickém roce 202/2025 je výše stipendia následující
studijní pobyty a praktické stáže
ve Velké Británii: 660 EUR/měsíc a 750 EUR/měsíc
ve Švýcarsku: 350 Eur/měsíc (studijní pobyt) od Univerzity Karlovy a cca 440 CHF/měsíc od Švýcaské univerzity (konkrétní částka záleží na švýcarské univerzitě). Výše grantu na praktickou stáž záleží na konkrétní přijímající instituci.
možnost navýšení stipendia pro studující s omezenými příležitostmi
Ve výběrovém řízení posuzujeme:
obsahovou i formální kvalitu dodaných materiálů (zejména motivační dopis - studijní záměr) a promyšlený výběr univerzity / instituce
plnění studijních povinností (kredity, složené povinné zkoušky apod.) a studijní výsledky (studijní průměr)
znalost cizího jazyka (výhodou jsou také absolvované kurzy v cizích jazycích na FHS - např. CET a UPCES či splnění OJAKu)
studentské zahraniční aktivity - např. buddy pro zahraniční studenty, nebo aktivní členství ve spolku ESN atd. - k těmto aktivitám budeme přihlížet v rámci výběrového řízení a mohou vám pomoci například v zajištění místa na vámi preferované univerzitě
Každou přihlášku posuzujeme komplexně a individuálně. Pokud například váš průměr není zrovna nejlepší, máte možnost to vysvětlit v motivačním dopise. Stejně tak pokud z nějakého (ideálně akademického) důvodu preferujete určitou univerzitu, napište nám proč.
Výběr provádí komise, jejímiž členy je proděkan pro studium, proděkanka pro zahraničí a zahraniční oddělení FHS. Všichni kandidáti obdrží informaci o výsledcích výběrového řízení přibližně do 1 měsíce od uzávěrky.