8. září 2023

Semestrální stipendijní pobyty v Německu a Švýcarsku

Zahraniční oddělení FHS UK vyhlašuje výběrová řízení na semestrální stipendijní pobyty na vybraných univerzitách v Německu a Švýcarsku v letním semestru 2023/2024 v rámci přímé meziuniverzitní spolupráce. Uzávěrka na níže uvedené univerzity byla stanovena na 2. 10. 2023.

Podrobnější informace o vybraných partnerských univerzitách a požadované dokumenty k přihlášce naleznete zde (Německo) a zde (Švýcarsko).

The FHS CU International Office has announced a  call for applications for scholarship study stays at our partner universities in Germany and Switzerland in the 2023/2024 summer semester. Further information is available here.

Application deadline: 2 October 2023

Semestrální stipendijní pobyty na Universität Hamburg v LS 2023/2024

Zahraniční oddělení FHS UK vyhlašuje výběrová řízení na semestrální stipendijní pobyty na Universität Hamburg za účelem přípravy závěrečné práce pro studenty vyšších ročníků bakalářského, magisterského studia a doktorandy v letním semestru 2023/2024 v rámci přímé meziuniverzitní spolupráce. Uzávěrka na níže uvedené univerzity byla stanovena na 25. 9. 2023.

Podrobnější informace o vybraných partnerských univerzitách a požadované dokumenty k přihlášce naleznete zde (Německo).

The FHS CU International Office has announced a  call for applications for scholarship study stays for the preparation of a final thesis at Universität Hamburg t he 2023/2024 summer semester. Further information is available here.

Application deadline: 25 September 2023

Měsíční stipendijní pobyty na Universität Hamburg v roce 2023

Vyhlašujeme dodatečnú nabídku měsíčních stipendijních pobytů pro doktorandy v roku 2023 v rámci meziuniverzitní spolupráce na Universität Hamburg.

Doktorandy prosíme o nahrání veškerých dokumentů do online aplikace do 14. 9. 2023.

Bližší informace naleznete zde.

The FHS CU International Office has announced a  call for applications for one-month scholarships for PhD students in the 2023 year as part of inter-university cooperation with the Universität Hamburg.

• Universität Hamburg

• 4 one-month scholarships for PhD students

1200 EUR/month

Required attachments:

• Academic Visitor Application

The submitted application must be signed by you and your supervisor (first and second signature). The signature of the Vice-Dean for International Relations (third signature) will be obtained by the International Office in case for the nominated students.

• Structured curriculum vitae

• Preliminary promise of admission by a teacher from a partner university

• Detailed description of the study plan in German or English

• Average of study results from previous studies

We kindly ask PhD students to upload all documents to the online application by 14 September 2023.