Brexit

Jedu na studijní pobyt do Velké Británie, co to pro mě znamená od 1. 1. 2021?

Víza:

Čeští studenti budou muset od 1. 1. 2021 mít ve Velké Británii nový pobytový titul.

 • Bezvízový pobyt

  Studenti, kteří přijedou do VB až od 1. 1. 2021 dále a budou chtít ve Velké Británii pobývat do max. 6 měsíců, budou v případě občanů EU a EFTA bezvízový.

 • Studentské vízum

  Studenti, kteří přijedou do VB až od 1. 1. 2021 dále a budou chtít ve Velké Británii pobývat déle než 6 měsíců, si žádají o Student Visa. To by mělo být vydáno do 3 týdnů.

  • Pozor na vysoké poplatky za jeho vydání: £348 – podání přihlášky mimo území UK, £475 podání přihlášky z území UK

  • Podmínkou vydání víza je platba zdravotního pojištění. Pojištění je při pobytech mezi 6 a 10 měsíci £470, při delším pobytu dále narůstá na £705.

  • Další podmínkou vydání tohoto typu víza pro většinu zemí je mít na kontě dostatečné finanční prostředky - tento požadavek se nevztahuje v okamžiku podání žádosti na vybrané země, včetně České republiky, ale i žadatelé z ČR mohou být požádáni o pozdější doložení této podmínky.

  • Student ucházející se o tento typ víza také musí (pokud není rodilý mluvčí anglického jazyka) doložit jazykové znalosti angličtiny jedním ze Secure English Language Test (SELT). Uznávají se jen testy od vybraných autorizovaných poskytovatelů testování (např. IELTS).


 • U zaměstnanců FHS při pobytu v řádu několika dní nebo několika týdnů se nic nemění, mohou využít „turistickou“ cestu a o vízum žádat nemusí (pokud jsou občané EU a EFTA). Pokud by někdo byl občan třetí země, vztahuje se na něj Standard Visitor Visa.

Zdravotní pojištění:

 • Obecně se ve Velké Británii dá s EHIC (European Health Insurance Card) zčásti čerpat bezplatná zdravotní péče i z National Health System (NHS). Je tedy možné, že v některých případech jsou studenti částečně kryti z ní, ale výše krytí nemusí být dostatečná. Doporučujeme tedy zajištění vhodného doplňkového cestovního pojištění. 

 • Podmínkou vydání víza ( Student Visa) je platba zdravotního pojištění. Pojištění je při pobytech mezi 6 a 10 měsíci £470, při delším pobytu dále narůstá na £705.

 • Kontrolou může být kalkulačka zdravotního pojištění zde: https://www.immigration-health-surcharge.service.gov.uk/checker/type.Poslední změna: 15. prosinec 2022 08:10 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakt

Zahraniční oddělení

Fakulta humanitních studií

Univerzita Karlova

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


+420 224 271 431


FB: Zahraniční oddělení FHS UK