11. prosince 2020

Víza:

Čeští studenti budou muset od 1. 1. 2021 mít ve Velké Británii nový pobytový titul.

• Studenti, kteří přijedou do VB až od 1. 1. 2021 dále a budou chtít ve Velké Británii pobývat do max. 6 měsíců, budou v případě občanů EU a EFTA bezvízový.

• Studenti, kteří přijedou do VB až od 1. 1. 2021 dále a budou chtít ve Velké Británii pobývat déle než 6 měsíců, si žádají o Student Visa. To by mělo být vydáno do 3 týdnů.

• Pozor na vysoké poplatky za jeho vydání: £348 – podání přihlášky mimo území UK, £475 podání přihlášky z území UK

• Kdo již na území Velké Británie je nebo přijede nejpozději v 11:59 večer 31. 12. 2020, žádá si o EU Settlement Scheme a konkrétněji o Pre-Settled Status.

• U zaměstnanců FHS při pobytu v řádu několika dní nebo několika týdnů se nic nemění, mohou využít „turistickou“ cestu a o vízum žádat nemusí (pokud jsou občané EU a EFTA). Pokud by někdo byl občan třetí země, vztahuje se na něj Standard Visitor Visa.

Zdravotní pojištění:

• Od 1. 1. 2021 nebude moci být zdravotní pojištění kryto z modré kartičky EU „EHIC“ (European Health Insurance Card). Pokud studenti Erasmus ve Velké Británii mají pouze tento typ pojištění, měli by si urychleně vybavit alternativu k němu.

• Obecně se ve Velké Británii dá zčásti čerpat bezplatná zdravotní péče i z National Health System (NHS). Je tedy možné, že v některých případech jsou studenti kryti z ní – ale nedoporučujeme se na to spoléhat.

• Na britských webech naleznete sice i informaci, že by kartička EHIC měla být nadále platná, ale vztahuje se to jen na ty příjezdy do země, které se uskuteční do 11 hodin večer 31. 12. 2020

• Totéž se bude vztahovat i na české studenty ve VB, které jsme ale s ohledem na koronavirovou situaci v Evropě již před výjezdem upozornili, aby se dopřipojistili. Ti by tedy měli už mít další pojištění, které by mělo být nadále platné.

Partnerské smlouvy s britskými univerzitami:

Partnerské smlouvy Erasmus jsou platné do ak. r. 2021/2022.

Podpora z programu Erasmus půjde studentům do 31. 5. 2022. Pokud partnerská vysoká škola ve Velké Británii bude ochotna studenta bez nutnosti platby školného hostit až do konce akademického roku 2021/2022, na zbytek pobytu se vydá Rozhodnutí děkana o přidělení stipendia a pobyt se dofinancuje ze jiných zdrojů. Je ale možné, že studenti budou moci zůstat na dané VŠ za Erasmus podmínek jen do 31. 5. 2022 pokud nedojde v rámci vyjednávání mezi EU a VB k nějaké změně – nebo daná partnerská VŠ neurčí jinak.

Jakmile budeme vědet více, informace budeme aktualizovat.