Vzhledem k tomu, že administrativa těchto výjezdů je časově náročná, je třeba začít pobyt organizovat s dostatečným předstihem.
U výukových mobilit je nutné v první řadě ověřit, zda existuje platná inter-institucionální dohoda pro daný akademický rok, případně po dohodě se ZO FHS s dostatečným předstihem iniciovat uzavření nové smlouvy. Je třeba, aby smlouva byla v platnosti (uzavřena) nejpozději v době podání žádosti do výběrového řízení.
Seznam platných dohod je k dispozici zde.
V případě účasti na školení není inter-institucionální dohoda vyžadována.
Aktivity a termín plánovaného pobytu (v případě výukového pobytu také náplň výuky) je třeba v předstihu dohodnout jak se zahraničním partnerem na dané hostitelské univerzitě, tak s vedoucím pracoviště na FHS, a následně vyplnit a nechat schválit formulář Program mobility (Staff Mobility Agreement), který je požadovanou přílohou žádosti do výběrového řízení.
Program mobility podepisujete vy, zahraniční oddělení FHS a hostitelská instituce.
(Výjimkou je plánovaná účast na tzv. staf training week - STW, v případě že v době uzávěrky ještě není partnerskou institucí rozhodnuto o přijetí na STW..)
Podrobné informace k podání žádosti jsou k dispozici v sekci Výběrové řízení. Bez přiloženého mobility agreementu nelze žádost posoudit.
Vzor vyplnění Programu mobility je k dispozici zde.
Erasmus ID Code of the sending institution = CZ PRAHA07
Vyplnění programu mobility doporučejeme s předstihem konzultovat se zahraničním oddělením FHS.
Některé univerzity a jiné instituce pořádají staff training weeks, jejichž nabídka je průběžně zveřejňována na webu IMOTION Erasmus staff training, nabídky lze ale také vyhledávat individuálně.
Podmínky přijetí si určuje každý organizátor sám - mohou se tedy lišit.
Následně podat žádost o výjezd dovýběrového řízení k datu příslušné uzávěrky.
Na základě nominace ve výběrovém řízení a schváleném Programu mobility je třeba vyplnitnávrh na vyslání na zahraniční pracovní cestu a zajistit podpis vedoucím pracoviště na FHS.
V případě změn ve schváleném Programu mobility je třeba informovat zahraniční oddělení FHS a zároveň vyplnit a nechat schválit nový Program mobility (Staff Mobility Agreement).
Do formuláře prosím uveďte:
Účel cesty: výukový pobyt Erasmus / školení;
variabilní symbol č.: 710 111.
Výši předpokládaných výdajů dle maximálních tarifů programu Erasmus+.
Při plánování rozpočtu je třeba vycházet z maximálních paušálních sazeb programu Erasmus+ na úhradu jízdních a pobytových výdajů, které tvoří v součtu maximální možnou částku, kterou lze programem na danou cestu přidělit, přičemž mezi položkami na cestu a na pobyt lze přesouvat.
Podrobné informace k administrativě zahraničních pracovních cest jsou k dispozici zde.
Vámi a vedoucím pracoviště podepsaný návrh na vyslání doručte nazahraniční oddělení FHS, v případě změny také nově schválený Programu mobility (Staff Mobility Agreement), a to nejpozději 20 pracovních dní před plánovanou cestou.
Ještě před zahájením mobility je třeba podepsat Účastnickou smlouvu k poskytnutí grantu Erasmus+. K podpisu budete vyzváni e-mailem.
Smlouvu připraví Evropská kancelář RUK na základě schváleného Programu mobility a Návrhu na vyslání.
Připravte si dokument potvrzení o délce pobytu, který bude třeba nechat si potvrdit partnerskou univerzitou na konci vašeho pobytu v originále a přivézt jej zpět ze zahraničí.
Dokumenty k pracovní cestě předejte pracovníkovi agendy pracovních cest (kancelář č. 024, případně schránka "Pracovní cesty") do 10 pracovních dnů po jejím ukončení. Do závěrečné zprávy uveďte konkrétní aktivity, jež jste v rámci výukového pobytu nebo školení realizovali.
Originálpotvrzení o délce pobytu potvrzený partnerskou univerzitou předejte na zahraniční oddělení (nejpozději 5 dní po konci pobytu).
Po návratu je třeba také vyplnit online zprávu tzv. EU Survey, odkaz na vyplnění dotazníku je účastníkovi zaslán e-mailem.